Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Lampa idealna. Czy istnieje? Gdzie jej szukać?

Podziel się

Nie oszukujmy się. Ideały nie istnieją, nawet w przypadku oświetlenia. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na konstrukcje lamp, które nie spełniają naszych oczekiwań? Skądże znowu! Choć ideały nie istnieją, to z powodzeniem możemy oświetlenie idealnie wpasować w klimat i funkcjonalność domowych pomieszczeń. W jaki sposób tego dokonać?

Oczekiwania to nie wszystko

Gdy tworzenie domowej aranżacji ma się ku końcowi, możemy przysiąść do komputera. Zaczynamy szukać internetowych sklepów z oświetleniem, by przyjrzeć się dostępnemu asortymentowi. W głowie urodziły się pewne oczekiwania, nie tylko względem budżetu przeznaczonego na zakup. Wyobrażamy sobie, że nasza lampa będzie wyglądała tak, a tak. Zaprezentuje się w sposób ten i ten. Znajdujemy – teoretycznie – wymarzoną. Bach, kupiona, kurier już puka do drzwi. Montujemy ją na suficie, włączamy i… czar prysł. Aranżacja została przytłoczona albo w ogóle zmienił się klimat wnętrza. Światła jest jakby za mało, a wystająca żarówka razi w oczy. Oczekiwania w teorii vs. praktyka – 0:1.

Dlaczego tak się dzieje? Bo kupujemy oczami. Oglądamy profesjonalne fotografie, nie zważając na to, że konkretne modele lamp mają za sobą tło na zdjęciu. Te najpiękniejsze i najdroższe wcale nie muszą pasować do naszych wnętrz, a proste i minimalistyczne, które odrzuciliśmy na samym początku, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczekiwania to zatem nie wszystko. Zweryfikujmy je wedle potrzeb domowych pomieszczeń. Skorzystajmy również z tych sklepów internetowych, w których nie brakuje poradnikowych treści, jak na stronie Lampy.it. Potraktujmy to jako bazę, a ostateczny wybór będzie na pewno udany.

Funkcje, metraż i wystrój

Zastanawiając się nad kupnem konkretnej lampy, weźmy pod uwagę, jakie funkcje spełnia pomieszczenie, które ma zostać idealnie oświetlone. Czy potrzebujemy lampy spełniającej rolę oświetlenia głównego, dodatkowego, a może jedynie tej dekoracyjnej, która wyeksponuje atuty wnętrza?

Nie zapominajmy o metrażu. Duże pomieszczenia potrzebują przynajmniej kilku lamp – głównych i dodatkowych. Te umieszczone na suficie będą miały za zadanie oświetlać całą przestrzeń. Boczne – na przykład kinkiety czy lampy podłogowe – doświetlą kąty, dodatkowo oświetlą małe fragmenty przestrzeni, ale w sposób bardziej wyrazisty.

Koniecznie uwzględnijmy wystrój wnętrza, ostateczny jego kształt i estetykę, na której najbardziej nam zależy. Jeśli aranżacja obfituje w detale, kolory, mnóstwo elementów, światło powinno mieć skromną i prostą oprawę, która uzupełnia wystrój lub wręcz wtapia się w tło. Surowe wnętrza potrzebują kontrastu i wyważenia, dlatego można pozwolić sobie na więcej luksusu i elegancji.

Wróćmy na chwilę do funkcji domowych pomieszczeń. Niekiedy samodzielnie o nich decydujemy, innym razem z góry mierzymy się z narzuconą rolą, chociażby łazienki czy kuchni, a także przedpokoju. W tym wypadku musimy brać pod uwagę szczególne wymagania – wysokie ryzyko zabrudzeń i wilgotność w łazienkach i kuchniach, brak dostępu do okna w przedpokojach.

Sklepy stacjonarne czy internetowe?

Na powyższe pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. A właściwie można – to zależy! Od naszego budżetu, dostępności produktów, którymi jesteśmy zainteresowani, chęci, by skorzystać z fachowych porad. W obydwu przypadkach mamy ogromną szansę znaleźć oświetlenie, które będzie idealnie dopasowane do naszych wnętrz. Wystarczy uwzględnić opisane wskazówki, wziąć sobie do serca proste porady i… wybrać się na zakupy!

Zostaw komentarz