Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Kaski integralne na motocykl podstawowe informacje, polecane modele

Podziel się

Czy wiesz, że odpowiedni kask może zminimalizować ryzyko urazów głowy nawet o 80%? Potwierdzają to liczne badania przeprowadzane przez międzynarodowe instytuty. Z tego względu warto podejść kompleksowo do wyboru odpowiedniego modelu. Jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych rodzajów są kaski integralne. Co warto o nich wiedzieć?

Należy pamiętać, że jazda bez właściwej ochrony może skończyć się tragicznie. Kask chroni głowę przed urazami mechanicznymi, które mogą powstać nawet przy niegroźnie wyglądającym upadku. Ze względu na budowę, kaski integralne to jeden z tych rodzajów, które zabezpieczają głowę najskuteczniej.

Czym charakteryzuje się kask integralny?

Kask integralny ma zwartą strukturę. Posiada część szczękową (w przeciwieństwie do kasków otwartych), w pełni zintegrowaną z elementami skorupy (to z kolei różni go od kasków szczękowych, tzw. turystycznych). Stabilna budowa i jednolita konstrukcja sprawiają, że w momencie uderzenia kask jest bardziej wytrzymały, lepiej absorbuje siłę oraz niweluje wstrząsy i drgania. Skutecznie chroni nie tylko tylne części czaszki, lecz także szczękę.

Poza tym nowoczesne kaski integralne zapewniają dużą swobodę i wygodę w trakcie jazdy. Posiadają szybkę, która chroni oczy przed wiatrem czy owadami, a niekiedy również przeciwsłoneczną blendę. W integralnych wersjach znajdziesz też liczne wywietrzniki do wentylacji głowy i miękką wyściółkę podwyższającą komfort jazdy motocyklem.

Kiedy jazda w kasku integralnym będzie najlepszym rozwiązaniem?

Kask integralny zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a więc poruszanie się w nim jest rekomendowane przy różnego rodzaju aktywnościach motocyklowych. Świetnie sprawdzi się np. na długich trasach, w pełni chroniąc motocyklistę. Wzmocniony kask wykonany z włókna szklanego nadaje się z kolei do jazdy sportowej po torze dla osób ceniących adrenalinę i sportowe wersje jednośladów.

Ze względu na zróżnicowaną formę, ciekawą kolorystykę i malowanie, w kasku integralnym dobrze będą czuli się fani cruiserów i chopperów, skuterów miejskich, motocykli typu enduro, jednośladów wyczynowych, a także nakedów. Sprawdzą się też przy jeździe turystycznej.

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przypadku kasku integralnego minusów jest jednak niewiele np. nie daje takiej swobody jak kask otwarty czy szczękowy. Ogranicza też minimalnie ruchy głową i utrudnia dostęp do twarzy w trakcie jazdy. Z tego względu motocykliści podróżujący na dalekich trasach wolą korzystać z wersji turystycznych, z otwieraną częścią szczękową.

Jak wybrać kask integralny?

Przede wszystkim zwróć uwagę na skorupę. To element, który może uratować Ci zdrowie i życie w newralgicznej sytuacji. Materiał, który dobrze chroni głowę i nie jest bardzo drogi, to poliwęglan. Nadaje się do jazdy w mieście czy podróży podmiejskich. Bardziej zaawansowany technologicznie i wzmocniony karbon (skorupa kompozytowa) to wybór dla fanów dalszych wypadów motocyklem. Osoby, które jeżdżą po torze albo chcą najwyższej ochrony, powinny zainwestować w kaski ze wspomnianego wcześniej włókna szklanego.

Podczas zakupu sprawdź też, czy kask posiada międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa. Powinien mieć minimum znak ECE (europejski znak jakości świadczący o wysokiej klasie produktu), a najlepiej DOT i SHARP.

Jeżeli wybrany model spełnia kryteria dotyczące bezpieczeństwa, sprawdź, czy posiada on skuteczną i pełną wentylację, wyjmowaną wyściółkę nadającą się do prania, blendę przeciwsłoneczną lub miejsce na interkom. Na koniec możesz już dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar.

Ile kosztuje kask integralny i na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Ceny za skuteczny i wygodny kask integralny zaczynają się od ok. 300 złotych. Produkty z najwyższej półki, o ogromnej wytrzymałości i bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że na kasku nie warto oszczędzać – lepiej kupić słabszy motocykl niż gorszy kask, który nie ochroni skutecznie głowy.

Jakie kaski możemy Ci polecić? Budżetowym, ale bardzo trwałym modelem jest HJC CS-15 SEMI FLAT. Występuje on w kilku wariantach kolorystycznych, a jego skorupa została wykonana z poliwęglanu. Charakteryzuje się bardzo skuteczną wentylacją w systemie ACS, posiada blendę przeciwsłoneczną, wyjmowaną wyściółkę i certyfikat ECE.

Bardziej wymagający motocykliści powinni postawić np. na SHOEI GT-Air II Qubit TC-5. To produkt cenionego japońskiego producenta. Ma specjalną skorupę AIM, zapięcia ze stali nierdzewnej, które dobrze utrzymują kask na głowie użytkownika, miejsca na dedykowany interkom oraz pełną wentylację zapewniającą komfort nawet podczas długich podróży.

Z kolei osoby, które ścigają się na torze, mogą wybrać legendarny AGV PISTA GP RR MIR WORLD CHAMPION 2020. To produkt wykonany z najwyższej jakości włókien, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa. Projektanci zadbali przy tym o aerodynamiczne wykonanie, lekką skorupę, świetną wentylację i zapewniającą pełne pole widzenia szybę. To kask dla osób, które wymagają najlepszej ochrony.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tak cenionych firm, jak SHOEI, HJC, AGV, SCORPION czy BELL. Wybór odpowiedniego kasku zależy od Ciebie – na pewno znajdziesz taki, który skutecznie zabezpieczy Cię w czasie jazdy, zapewni pełną swobodę i będzie pasować wyglądem do Twojego charakteru.

Zostaw komentarz