Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Jaki powinien być dobry materac?

Podziel się

Komfortowe i wygodne łóżko to nie tylko rama i stelaż, ale również materac. To właśnie on w bardzo dużej mierze odpowiada za to, jak się czujemy, ile siły do pracy i nauki mamy, w jakim stanie jest nasze ciało. Prawidłowo dobrany materac zagwarantuje spokojny sen. Jak go wybrać, aby nie sprawiał problemów i długo zachował swoje oryginalne właściwości.

Obecnie mamy praktycznie niczym nie ograniczony wybór jeżeli chodzi o zakup łóżek. Łóżka drewniane, stalowe, tapicerowane, kontynentalne, dla dorosłych, dzieci i młodzieży – wybór jest naprawdę szeroki i pozwala dopasować wyposażenie do naszych indywidualnych potrzeb, a także innych mebli oraz wielkości pomieszczenia.

Decydując się na takie czy inne łóżko, zwracamy uwagę na wiele czynników, wśród których najważniejsze to oczywiście rozmiar łóżka, rodzaj ramy i stelaża, dekoracje, stabilność oraz materac. Ten ostatni jest kwestią niezwykle ważną.

Dlaczego materac jest ważny?

Materac jest ważny, gdyż on stanowi finale wykończenie łóżka i ma absolutnie decydujący wpływ na komfort snu. Warto pamiętać o tym, że w łóżku spędzamy około 8 godzin dziennie, to na czym leżymy wpłynie więc na to, jak dobrze funkcjonują nasze plecy, szyja, nogi, ręce i przede wszystkim głowa. Odpowiednie ułożenie ciała to dobry sen, pełny odpoczynek, brak napięcia mięśniowego i równo ułożony kręgosłup.

Zobacz także: https://lifemag.pl/o-czym-pamietac-jezeli-chcemy-sie-wyspac/

Dobry materac, ale jaki?

Dobry materac przede wszystkim powinien mieć odpowiednią grubość oraz rozmiarowo idealnie pasować do łóżka. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę na takie aspekty, jak:

– odpowiednią twardość,
– rodzaj wypełnienia,
– rodzaj i jakość sprężyn,
– elastyczność materaca,
– brak zapadania się,
– właściwości hipoalergiczne,
– sprawne odprowadzanie potu,
– łatwość czyszczenia.

Zbyt twardy materac będzie powodował bóle mięśniowe, zbyt miękki zapadanie się ciała i duży dyskomfort w trakcie snu oraz rano. Na rynku dostępne są materace, które posiadają odpowiednie strefy – twardą oraz miękką. Jest to dobre rozwiązanie np. dla rodziców, którzy mogą potrzebować różnego stopnia twardości materaca.

Wybierając materac powinniśmy się kierować własnym komfortem. Zdecydowanie można ułożyć się na materacu, przyjąć ulubioną pozycję leżenia bądź snu, przekręcać się, wypróbować poduszki. Wtedy będziemy mieli pewność, że kupiony produkt jest dobrej jakości oraz spełni w stu procentach nasze oczekiwania. Będziemy mogli komfortowo spać, a to przełoży się na lepszą jakość życia.

Zostaw komentarz