Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Jaką pilarkę łańcuchową wybrać?

Podziel się

Czy to uschnięte drzewo w ogrodzie czy konieczność pocięcia drewna do kominka – piła łańcuchowa w wielu wypadkach okazuje się niezbędnym sprzętem. Z jej pomocą kawałkowanie nawet bardzo twardego drewna przyjdzie nam z łatwością. Jak jednak wybrać pilarkę, która spełni nasze oczekiwania?

Od amatorskich po profesjonalne

Oferta pilarek na rynku jest ogromna. Najtańsze modele znajdziemy już za 200 złotych, podczas, gdy profesjonalny, wydajny sprzęt może kosztować około 3 tysięcy złotych. Nietrudno pogubić się w gąszczu tych ofert. Czy pilarka za 600 złotych będzie wystarczająca do domowych potrzeb, czy lepiej zainwestować więcej, ale mieć sprzęt na długie lata? Prawdopodobnie, o ile nie pracujesz jako pilarz, w przedziale do tysiąca złotych znajdziesz spokojnie narzędzie, z którym przygotujesz opał na zimę, przytniesz sad i wykonasz prace wokół domu.

Rodzaj zasilania

Na rynku dominują trzy typy zasilania pilarek łańcuchowych:

  • elektryczne – są łatwe w użytkowaniu, nie ma problemu z ich odpalaniem lub gaśnięciem w czasie pracy, mają niższą emisję hałasu. Niewątpliwe jednak są mało mobilne. Jeśli nie masz doświadczenia z piłą łańcuchową – pilarka elektryczna będze zdecydowanie dobrym wyborem, zwłaszcza ze względu na bezproblemową eksploatację,
  • spalinowe – wyposażone w silnik dwusuwowy pilarki spalinowe to najpopularniejszy model na rynku. Praca z nimi wymaga jednak pewnego doświadczenia oraz konsekwentnego stosowania się do zasad użytkowania. Najważniejsze jest przygotowywanie specjalnej mieszanki benzyny z olejem, na której pracuje silnik, inaczej możemy go zatrzeć. Spalinówki w niedoświadczonych rękach potrafią być kapryśne: gasnąć w czasie pracy, odpalać się dopiero za którymś razem albo nagle tracić moc. Mimo wszystko to właśnie one oferują najwyższy moment obrotowy i dobrą efektywność pracy. Przy wymagających zadaniach to najlepszy wybór,
  • akumulatorowe – ten rodzaj narzędzi stał się popularny dopiero kilka lat temu. Wszystko dzięki litowo-jonowym akumulatorom, które pozwalają na osiągnięcie parametrów zbliżonych do urządzeń elektrycznych, a nawet spalinowych. Pilarki akumulatorowe to dobra alternatywa dla elektryków. Są równie ciche, a pozwalają na większą mobilność. Minusem jest spora waga oraz krótki czas pracy – około 30-60 minut.
    Jeśli szukasz pilarki dla siebie, sprawdź tu: https://www.narzedzia.pl/pilarki-lancuchowe,c11946/.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć, jest moc silnika. Ze względu na różnice w budowie, przeliczanie watów (modele elektryczne) na konie mechaniczne (spalinowe) nie daje pełnego obrazu. Upraszczając jednak temat, można powiedzieć, że przeciętna pilarka elektryczna ma moc około 2 do 3 koni mechanicznych, podczas gdy pilarki spalinowe dysponują mocą od 1,5 do 9 KM.

Moc pilarki należy dobierać pod kątem najczęściej wykonywanych prac. Nie ma sensu kupować wydajnej pilarki o mocy 5 KM, jeśli używać będziemy jej jedynie do cięcia do drewna na opał. W takim przypadku wystarczy model o mocy od 2 do 3 KM, sprawdzi się on także przy pracach sadowniczych i porządkowych w ogrodzie. Do większości prac budowlanych wystarczy pilarka o mocy od 2 do 4 KM.

Nieco wydajniejszego sprzętu może wymagać praca z twardymi gatunkami drewna, jak buk lub dąb oraz drzewami z sękami, zgrubieniami itp. Do pracy w leśnictwie używa się przede wszystkim wydajnych pilarek spalinowych o mocy od 4 KM wzwyż.

Istotnym parametrem jest także długość prowadnicy. Do prac okołodomowych i cięcia opału wystarczy, jeśli jej długość wynosi około 30-40cm. Bosch w swojej ofercie ma pilarki NanoBlade, które mają krótsze prowadnice – przeznaczone są one przede wszystkim do prac w ogrodzie. Osoby, które używają pilarek głównie do cięcia gałęzi, powinny zainteresować się sprzętem na wysięgniku, który ułatwia prace na wysokościach.

Warto sprawdzić przed zakupem także wagę narzędzia, zwłaszcza, jeśli planujemy długie sesje pracy. Każdy kilogram przy kilkugodzinnym dźwiganiu oznacza dodatkowy wysiłek dla mięśni. W tej kategorii zdecydowanie wygrywają piły elektryczne, spalinowe i akumulatorowe mogą ważyć nawet 10 kilogramów.

Zostaw komentarz