Wpisz aby wyszukać

Moda i styl

Jak nosić garnitur? 5 zasad właściwego użytkowania garnituru

Podziel się

Jak nosić garnitur? Poznaj 5 prostych zasad, które poprawią Twój wygląd w eleganckich sytuacjach jak wesele przyjaciela, spotkania biznesowe czy też własny ślub.

Garnitur to najbardziej elegancki strój męski. Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób go nosić? Świetnie się składa – poniżej znajdziesz 5 zasad, które określają krok po kroku na co powinieneś zwrócić uwagę. Czy następnie chcesz prawidłowo zadbać o garnitur? Zacznij od prostych kroków: pokrowiec na garnitur lub dedykowany wieszak (najlepiej stojący), aby móc go bezpiecznie przechowywać. Gotowy? Zaczynamy!

Jak nosić garnitur?

Zasada nr 1 – dobierz garnitur do swojej sylwetki

Najważniejsza zasada, która często jest łamana. Zarówno Panowie jak i Panie wierzą, że jeśli kupią za duże ubranie, to zamaskuje ono niedoskonałości, a zbyt małe zmobilizuje do aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego. Duży garnitur dodatkowo podkreśli mankamenty figury. Dlatego najlepiej dobierać dopasowaną marynarkę oraz dopasowane spodnie. Marynarki jednorzędowe, zapinane na jeden lub dwa guziki są lekko taliowane, dzięki czemu sylwetka optycznie się wysmukla. Dla większych mężczyzn sprzymierzeńcem pozostanie kamizelka, która modeluje figurę. Spodnie natomiast powinny być takiej długości, aby lekko dotykały butów – nie marszcząc się przy tym jednocześnie. Nogawki nie mogą odsłaniać kostek i skarpet.

Zasada nr 2 – nienaganna koszula

Koszula jest kolejną wizytówką mężczyzny – najlepiej wybrać koszulę z naturalnych materiałów – 100% bawełny. Uniwersalna koszula, która pasuje do każdego koloru garnituru to koszula biała. Do garnituru granatowego polecamy koszulę błękitną lub bladoróżową w kratkę. Do szarej marynarki polecamy koszulę białą lub błękitną w delikatne prążki.

Jak nosić garnitur? Savoir vivre elegancji

Zasada nr 3 – idealny krawat.

Zalecamy kierować się prostym wyznacznikiem – klapami marynarki. Jeśli klapy są wąskie – możemy założyć wąski krawat (około 4 cm szerokości). Natomiast jeśli klapy są szeroki – wybieramy krawaty o szerokości od 8 cm do 12 cm. Kolory i faktury są kwestią gustu, lecz najlepiej wybrać krawat zbliżony kolorystycznie do marynarki, jeśli okazja jest wyjątkowo uroczysta.

Zasada nr 4 – prawidłowe siadanie.

Bardzo ważny nawyk, który potem wchodzi w krew. Jeśli masz marynarkę jednorzędową – podczas siadania rozepnij guziki. Natomiast podczas wstawania – zapnij ją ponownie. Jeśli posiadasz marynarkę dwurzędową – pozostaje ona cały czas zapięta (nawet podczas siedzenia).

Jak dobrać dodatki do garnituru?

Wbrew pozorom, dodatki również mają swój czynny udział w idealnym wyglądzie w garniturze. Zatem ostatnia zasada to…

Zasada nr 5 – pamiętaj o dodatkach!

Zegarek, poszetka, buty, a nawet skarpetki – wszystko ma znaczenie. Jeśli nosisz zegarki, to do garnituru wybieraj klasyczne modele ze skórzanymi paskami (pasek najlepiej w kolorze garnituru lub w zbliżonym). Skarpetki powinny sięgać do połowy łydki. Powinny być w kolorze butów lub w bardzo zbliżonym. Poszetka – nie powinna być łączona kolorem i fakturą jak krawat. Buty w zależności od koloru garnituru powinny być czarne lub brązowe. Do wyboru są takie modele jak oxfordy, brogsy lub monki.

Zostaw komentarz