Wpisz aby wyszukać

Biznes i Finanse

Ile kosztują usługi prawne? Sprawdzamy ceny u adwokatów

Podziel się

Za pomoc prawnika trzeba zapłacić, chyba że można skorzystać z niej bezpłatnie. Darmowe porady prawne nie są jednak dostępne dla każdego, dlatego większość klientów wymagających pomocy prawnej musi zapłacić za nią z własnej kieszeni. Ile trzeba zapłacić za pomoc prawną w kancelarii adwokackiej?

Co wpływa na koszt usług prawnych?

Kancelarie adwokackie oferują rozbudowaną gamę usług dla swoich klientów, do których zaliczają się między innymi:

  • porady prawne
  • sporządzanie dokumentów
  • opiniowanie dokumentów
  • reprezentacja przed sądami, urzędami
  • negocjacje

Koszty związane ze skorzystaniem z usług prawnych są zależne nie tylko od rodzaju wymaganego wsparcia, ale także od szeregu innych czynników, między innymi od przedmiotu sporu, w tym jego wartości, czasu poświęconego na obsługę, prestiżu kancelarii adwokackiej.

Zastosowanie mają także stawki określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015, poz. 1800 z późn. zm.).

Ceny usług prawnych – ile trzeba zapłacić?

Za poradę prawną w kancelarii adwokackiej należy zapłacić najczęściej 150-200 złotych, jednak w mniej skomplikowanych sprawach ceny wynoszą około 100 złotych.

Pomoc adwokata w rozwodzie jest wydatkiem od około 500 złotych do nawet ponad 3000 złotych zależnie od czynności – napisanie pozwu rozwodowego, reprezentacja przed sądem.

Adwokat reprezentujący klienta w sporach, w których ma zastosowanie wartość przedmiotu sporu, stosuje opłaty określone w Rozporządzeniu. Przykładowo, gdy wartość wynosi od 10 000 do 50 000 złotych, jest to koszt 3 600 złotych.

Gdy potrzebni są sprawdzeni adwokaci Kraków zapewnia szybki dostęp do najlepszych kancelarii prawnych oferujących kompleksowy zakres usług dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Usługi prawne – jakie sposoby rozliczenia stosują kancelarie?

Kancelarie adwokackie stosuję również różne metody rozliczeń z klientami, co wpływa również na ich koszty.

Metody rozliczeń stosowane w kancelariach adwokackich:

  • Rozliczenie godzinowe – koszty zależne są od czasu poświęconego na rozwiązanie konkretnych spaw.
  • Ryczałt – stawka uiszczana jest według cennika. W takiej formie można opłacić poradę prawną lub skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firmy.
  • Rozliczenie mieszane – łączy w sobie rozliczenie godzinowe i ryczałtowe. Zwykle po wyczerpaniu limitu godzin w ramach ryczałtu adwokat prowadzi rozliczenie godzinowe za dodatkowe usługi.
  • Rozliczenie za premię od sukcesu – stosowane wtedy, gdy kancelaria adwokacka wygra sprawę. Wtedy ma ono postać określonego procentu od kwoty wygranej.

Zostaw komentarz