Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Historia Dnia Nauczyciela

Podziel się

Już niedługo najważniejszy dzień wszystkich nauczycieli — Dzień Nauczyciela. Jest to ulubione święto „belfrów” oraz ich wychowanków. Zapewne każdy uczeń wie, kiedy jest dzień nauczyciela, ale mało kto pamięta, jaka jest historia tego święta. Zbliżający się dzień nauczyciela, to doskonała okazja, by przypomnieć wydarzenia historycznych dni!

Kiedy jest dzień nauczyciela?

Co roku w dniu 14 października obchodzony jest w całej Polsce Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to święto nauczycieli, pedagogów oraz wychowawców. To dzień, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są uśmiechnięci i dziękują sobie wzajemnie.

Historia Dnia Nauczyciela

Historia Dnia Nauczyciela w Polsce zaczęła się w 1957 r. podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie. Święto to jest rocznicą upamiętniającą powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca), była pierwszym na świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Działając do roku 1794, utworzyła nowatorską strukturę, dzięki której powstawały szkoły elementarne, gimnazja, licea i uczelnie wyższe. Od 1982 roku święto to obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej, wprowadzono tym samym przepis, który określał, że 14 października jest dniem wszystkich pracowników oświaty.

Tradycje

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem obchodzonym we wszystkich placówkach oświatowych. Obecnie jest to okazja dla dyrekcji placówek do wyróżnienia najlepszych pracowników. Odznaczenia są wręczane nauczycielom przez kuratorów oświaty, ministrów czy też dyrektorów szkół na specjalnych uroczystościach. Z kolei dla uczniów jest to idealny moment na podziękowanie swoich wychowawcom za trudy ich nauczania. W geście podziękowania uczniowie najczęściej wręczają nauczycielom czekoladowe upominki. Warto wiedzieć, kiedy jest dzień nauczyciela, aby złożyć serdeczne życzenia swoich wychowawcom. Zazwyczaj zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli święto to jest wolne od zajęć lub od zajęć dydaktycznych czy też prowadzone są luźniejsze lekcje niż na co dzień.

  1. 14 października obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela.
  2. W dniu nauczyciela uczniowie mogą podziękować swoim wychowawcom za trud ich wychowania.
  3. W Dniu Nauczyciela nie brakuje wyróżnień od kuratorów oraz dyrektorów.

Zostaw komentarz