Doniczki ogrodowe – najpopularniejsze rodzaje
Podziel się
Doniczki ogrodowe mogą stanowić doskonałe uzupełnienie i ozdobę nie tylko przestrzeni wokół domu, ale także balkonów, tarasów czy wnętrz. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej, a także w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu nietrudno jest znaleźć model, który wpisze się w klimat konkretnej przestrzeni. Bardzo często jednak nie tylko aspekty estetyczne, ale także funkcjonalność konkretnego wyrobu jest uzależniona od materiału, z którego wykonane są doniczki ogrodowe. Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje? Podpowiadamy.
Doniczki ogrodowe z tworzyw sztucznych
Najpopularniejsze doniczki ogrodowe, które dostępne są zarówno w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych, jak i wielu innych miejscach, na przykład w supermarketach, wykonane są z tworzyw sztucznych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na ich stosunkowo niską cenę i niewielką masę. Podczas ich wyboru, warto jednak zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego są wytworzone i zainwestować w produkty odporne na działanie promieniowania słonecznego i mrozu, a także innych niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Doniczki ogrodowe z rattanu i technorattanu
Z rattanu i technorattanu produkowane są zarówno doniczki wysokie, jak i niskie. Ten pierwszy materiał jednak zazwyczaj wykorzystywany jest do aranżacji wnętrz, ponieważ nie jest on zbyt odporny na wilgoć i na zewnątrz może szybko się zniszczyć. Z tego powodu, w ogrodach zazwyczaj mocowane są donice z technorattanu, a więc z tworzywa sztucznego, które przypomina rattan, jednak charakteryzuje się mrozoodpornością i nie niszczy się pod wpływem wilgoci.
Doniczki ogrodowe ceramiczne i betonowe
Zarówno początkujący, jak i zaawansowani ogrodnicy, bardzo często stawiają na donice ceramiczne i betonowe. Choć są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, niż te z tworzyw sztucznych, to jednak charakteryzują się niezwykłymi właściwościami. Zapewniają swobodny dostęp powietrza z zewnątrz do systemu korzeniowego i gwarantują odpowiednie nawodnienie rośliny.