Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród Aktualności

Domowe biuro – jak wybrać stylowe wykończenie drewnianej podłogi?

Podziel się

Jeśli domowe biuro to miejsce, w którym prowadzisz ważne spotkania, to pewnie zależy Ci na stworzeniu profesjonalnej i stylowej przestrzeni. Gdy zaś urządzasz domowy gabinet, możesz pozwolić sobie na nieco bardziej swobodną aranżację. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się podłogi drewniane. Deski lub panele podłogowe drewniane pasują do wnętrz w różnych stylach i wystroju pozostałej części domu.

Gdy decydujesz się na podłogę drewnianą w domowym gabinecie lub biurze, być może zastanawiasz się, jakie gatunki drewna najlepiej sprawdzą się w takim pomieszczeniu. Sprawdź, od czego zależy wybór podłogi drewnianej do domowego biura w zależności od tego, czy jest to jedynie wydzielona część domu, gdzie możesz poświęcić się jedynie pracy, czy też przestrzeń, w której spotykasz się również z klientami lub pracujesz z innymi ludźmi.

Podłogi drewniane – deski drewniane

Naturalne deski zapewniają dużą izolację akustyczną. Będą więc dobrym wyborem, jeśli w dużej mierze zależy Ci na tym, by dźwięki docierające z Twojego biura nie zakłócały codzienności domownikom. Są one bardziej wytrzymałe niż panele podłogowe, ale też droższe od nich, a dodatkowo należy pamiętać o ich konserwacji. Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na klasę twardości drewna – gatunki są oznaczane numerami od I do VI. Im wyższa klasa, tym twardsze jest drewno. Do gabinetu wybieraj podłogi mieszczące się w przedziale od III do VI, gdyż podłogi o najniższych klasach warto kłaść jedynie w sypialni lub garderobie.

Styl gabinetu a rodzaje ułożenia podłogi drewnianej

Jeśli decydujesz się na naturalne deski drewniane, masz do wyboru różne wzory ułożenia podłogi. Oto kilka wzorów, które warto zastosować w domowych biurach:

  • angielski prosty – to najprostszy i najczęściej stosowany wzór. Deski układa się równolegle do siebie wzdłuż lub wszerz. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym gabinecie pełniącym też funkcję reprezentacyjną, jak i w Twoim domowym biurze, urządzonym w nieco swobodniejszym i naturalnym stylu. Na pewno dobrze podkreśli też harmonię panującą we wnętrzach w stylu minimalistycznym i skandynawskim;
  • angielski diagonalny – deski lub panele montuje się równolegle do siebie pod kątem 45° względem ściany. Sprawdzi się w nieco większych gabinetach i tych domowych biurach, w których stawiasz na elegancki wystrój;
  • jodełka klasyczna i jodełka podwójna – układa się ją z pojedynczych lub podwójnych desek o tej samej wielkości zwróconych skośnie do siebie, najczęściej z jasnych desek dębowych o niewielkim usłojeniu, takich jak np. Dab Cappuciono Molti. Ten sposób ułożenia desek warto zastosować w klasycznych i eleganckich biurach czy gabinetach radców prawnych, gdyż jodełka kojarzy się z urokiem podłogi w starych kamienicach, w których często można ją zobaczyć;
  • cegiełka – to regularny i nieskomplikowany wzór, który można zastosować bez problemu w mniejszych pomieszczeniach. Dobrze podkreśli aranżacje minimalistyczne. Dzięki temu osobiste domowe biura będą urządzane tak, by sprzyjały koncentracji;
  • szachownica – tworzą ją deski ułożone względem siebie w kwadraty. To dość klasyczny wzór, który dobrze podkreśli aranżację biura urządzonego w stylu retro.

Prywatny gabinet – panele podłogowe drewniane w eleganckim wydaniu

W pomieszczeniu, którego wnętrze ma odpowiadać nie tylko Tobie, ale też Twoim klientom czy pacjentom, warto zastosować wybrane gatunki drewna. Jeśli stawiasz na klasyczny wystrój, postaw na dąb, jesion, klon, wenge, merbau, jatoba czy teak.

Podłogi drewniane w komfortowym domowym biurze

Jeśli zaś Twoje domowe biuro to przestrzeń tylko dla Ciebie, możesz pozwolić sobie na różne opcje, jeśli chodzi o podłogę drewnianą. Gatunki egzotyczne lub dostosowane do nieco bardziej domowego stylu, np. skandynawskiego, minimalistycznego czy urban jungle, jeśli podczas kreatywnej pracy lubisz otaczać się motywami roślinnymi.

Zostaw komentarz