Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

Podziel się

Notariusz jest prawnikiem. Jest to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Przygotowywane przez niego akty notarialne mają moc prawną, dlatego zgłaszając się do kancelarii notarialnej, masz pewność, że przygotowywane tam dokumenty będą bezwzględnie obowiązujące i mogą wywoływać określone skutki prawne. Czym zatem zajmuje się notariusz? Z jakimi sprawami można zgłosić się do kancelarii i liczyć na pełne, kompleksowe wsparcie?

Kiedy warto korzystać z usług kancelarii notarialnych?

Istnieje kilka kluczowych spraw, które załatwisz wyłącznie z pomocą notariusza. Są to chociażby sprawy związane nieruchomościami, a mianowicie z ich sprzedażą. Mowa tutaj między innymi o sprzedaży domu, działki, mieszkania. Tego typu transakcja wymaga sporządzenia aktu notarialnego.

Kancelaria notarialna w Gliwicach, a mianowicie jej pomoc jest również niezbędna wtedy, gdy dwie osoby chcą podpisać umowę przedmałżeńską, a dokładniej rzecz ujmując intercyzę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taką umowę można również spisać w trakcie trwania związku małżeńskiego. Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, dlatego dokument ten jest obowiązujący prawnie, ale przygotowany w taki sposób, by spełniał oczekiwania obu stron w danych okolicznościach.

Sprawy spadkowe

Z pomocą kancelarii notarialnej przygotowywane są także akty poświadczenia dziedziczenia w Gliwicach. To dokumenty notarialne, które są prawnie obligacyjnym dowodem na to, że ty, jako osoba przejmująca spadek, masz pełne prawa do jego nabycia. Posiadając taki dokument, nie trzeba rozwiązywać kwestii dziedziczenia drogą sądową. Aby uzyskać takie poświadczenie, konieczne jest dopełnienie formalności i przedstawienie odpowiednich dokumentów, które są podstawą do wystawienia poświadczenia. Jedną z sytuacji, kiedy notariusz może odmówić wykonania notarialnej usługi, jest brak zgody pomiędzy stronami w postępowaniu spadkowym. Wtedy konieczne jest rozwiązanie sporu drogą sądową. Również brak autentyczności testamentu jest podstawą do odmowy sporządzenia takiego poświadczenia.

Zostaw komentarz