Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Czym wykończyć kominek?

Podziel się

Od dłuższego czasu kominek przestał się kojarzyć wyłącznie z chatami i domami letniskowymi. Obecnie świetnie sprawdza się zarówno w tradycyjnych wnętrzach, jak i bardziej nowoczesnych aranżacjach. W zależności od wykończenia, nadaje pomieszczeniu przytulności lub modernistycznego szyku.

Jeden kominek, dziesiątki sposobów

Możliwości jest wiele: kamienie naturalne, takie jak granit czy piaskowiec, cegła, a może beton? Wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Kamienie nie zmieniają koloru pod wpływem ciepła i ciężko je zarysować, ale odstraszają ceną i trudnością w obróbce. Cegła idealnie dopełnia rustykalne wnętrze, ale z drugiej strony, powoli się nagrzewa i trzeba ją zaimpregnować. Beton świetnie się sprawdza w industrialnych aranżacjach, ale łatwo się brudzi. Na szczęście, na odsiecz przychodzą rozwiązania z płyt kartonowo-gipsowych, które zdobywają coraz większą popularność wśród ostatnich trendów.

Płyty kartonowo-gipsowe

Jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze i mniej kosztowne od na przykład kamieni naturalnych. Jeśli kominek jest wbudowany w ścianę, wystarczy zabudować go gotowymi płytami, otynkować i pomalować. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie: łatwość w malowaniu daje nieskończone możliwości kolorystyczne, przez co kominek na pewno się nie znudzi. Z drugiej strony, płyty gipsowo-kartonowe są równie wytrzymałe i prostsze w instalacji.

Ciekawym sposobem na wykończenie kominka jest użycie kamieni dekoracyjnych z płytek gipsowych 3D, które świetnie imitują kamień naturalny. Oryginalna faktura kamieni doda wnętrzu klimatu i elegancji, przy czym ich lekkość i łatwość w montażu znacznie przewyższa naturalny kamień. Mnogość wzorów i kolorów takich imitacji kamieni pozwala na różne aranżacje, dzięki czemu można je wykorzystać w różnych stylach dekoracyjnych. Analogicznie, dobrą alternatywą dla cegieł będą imitacje z gipsu, które są zdecydowanie łatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu.

Kolor ma znaczenie

Warto zwrócić szczególną uwagę na kolor wykończenia, nie tylko materiał. Kolor kominka powinien zgrywać się z ogniem. Oznacza to, że należy unikać kolorów takich jak żółty czy czerwony, przez które ogień nie będzie się wyróżniać i stopi się z tłem. Kolory popularne przy wykańczaniu kominków to biele, szarości, brązy i czerń. Trzeba pamiętać jednak, że ciemne kolory nie nadają się do ciasnych pomieszczeń — zmniejszają optycznie pokój.

Zostaw komentarz