Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Podziel się

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Obowiązek ten jest określony przepisami. Jakie ubezpieczenie jest wymagane?

Ubezpieczenie komunikacyjne – dla kogo są obowiązkowe?

Posiadanie własnego samochodu wiążę się nie tylko z komfortem przemieszczania się. Na właścicielu ciążą również różne obowiązki, których niespełnienie może skutkować mandatem karnym. Oprócz regularnych przeglądów i utrzymywania samochodu w dobrym stanie właściciel musi również wykupić ubezpieczenie. Dotyczy to każdego pojazdu – samochodu osobowego, motocyklu, czy przyczepy. Ubezpieczenia komunikacyjne składają się z czterech elementów i dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Podstawowe i niezbędne dla każdego pojazdu jest ubezpieczenie OC. Chroni ono właściciela przed ponoszeniem kosztów w przypadku spowodowania szkody wyrządzanej przez inną osobę, jak również zapewnia pokrycie wydatków związanych ze szkodą wyrządzoną przez niego. Oprócz tego właściciel może dobrowolnie dokupić jeszcze ubezpieczenie AC (autocasco), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance. W przypadku kradzieży pojazdu autocasco może gwarantować wypłatę odszkodowania. Assistance będzie przydatne w przypadku awarii, ponieważ zapewni pomoc serwisową lub medyczną. Ubezpieczenie NNW daje możliwość otrzymania odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanym wypadkiem. 

Co wpływa na koszt ubezpieczenia?

Zakres polisy ubezpieczeniowej jest ustalany indywidualnie. Podobnie jak jego cena. Wpływ ma na nią kilka czynników. Ważny jest wiek właściciela. Korzystne ceny przysługują osobom, które posiadają prawo jazdy od kilku lat i nie spowodowały żadnego wypadku. Liczy się także miejsce zamieszkania. Rejestracja w dużych miastach, gdzie według statystyk częściej dochodzi do wypadków, powoduje wyższe ceny polisy. Najważniejszy aspekt to sam pojazd. Liczy się jego marka i model, jak również rok produkcji oraz pojemność silnika. 

Zostaw komentarz