Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Czy warto mieć i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Podziel się

Po ubezpieczenie własnego lokum sięgają te osoby, które chcą zagwarantować sobie poczucie bezpieczeństwa. Jest to oczywiście odpowiedzialne podejście, zwłaszcza że niewielki koszt zakupu polisy może uchronić przed dużo większymi wydatkami. Sprawdźmy więc, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i od czego zależy jego cena.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Pod pojęciem ubezpieczenia mieszkania kryje się kilka wariantów ubezpieczeniowych. Kupujący polisę może oczywiście zdecydować się na każdy z nich lub tylko na niektóre. Co więc możemy wybrać?

 • ubezpieczenie murów/ścian mieszkania (czyli nieruchomość, a dokładnie jej konstrukcję),
 • ubezpieczenie elementów stałych (wszystkich przedmiotów wyposażenia, których nie da się wynieść z mieszkania bez użycia odpowiednich narzędzi, np.: instalacje, pokrycia ścian i podłóg, przymocowane do murów meble, itp.),
 • ubezpieczenie elementów ruchomych (meble, sprzęt komputerowy, dywany, sprzęt AGD, biżuteria, itp.),
 • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

To, ile zapłacimy za ubezpieczenie mieszkania, zależy od wariantu ubezpieczenia na który się zdecydujemy oraz od wysokości wybranej przez nas sumy gwarancyjnej. Im szerszy zakres ochrony i im wyższa wartość sumy – tym droższa składka. Na ceny ubezpieczenia wpływają jednak także i inne czynniki. Będą to na przykład:

 • lokalizacja nieruchomości,
 • wiek budynku w którym znajduje się mieszkanie,
 • położenie mieszkania,
 • piętro,
 • własne zabezpieczenia,
 • historia ubezpieczeniowa.

Za kompleksowe ubezpieczenie nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200-450 zł. Jednak w większych miastach lub w przypadku większych mieszkań, cena składki ubezpieczeniowej może wynieść nawet 700-1000 zł. Nie ma tutaj niestety stałej kwoty. Jest ona dobierana indywidualnie dla każdego klienta i uzależniona zarówno od jego potrzeb, jak i od cech ubezpieczanej nieruchomości.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

Podstawowa (i najtańsza) wersja ubezpieczenia mieszkania, chroni zazwyczaj tylko jego ściany i elementy stałe. Oznacza to, że jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia w wyniku którego uszkodzone zostaną elementy ruchome, ubezpieczyciel nie weźmie za nie odpowiedzialności. Dlatego aby i one były chronione, musimy wcześniej wykupić szerszy pakiet ubezpieczeniowy.

Pamiętajmy też, że jeśli wykupimy ubezpieczenie w skład którego nie wchodzi OC, ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkody, które to my wyrządzimy mieniu sąsiadów. Podstawowe wersje ubezpieczenia chronią bowiem nas wtedy, gdy ktoś (lub coś) wyrządzi nam szkodę, ale nie wtedy, kiedy to my będziemy jej sprawcami wobec osób trzecich.

Przed czym chroni OC i assistance?

Ubezpieczenie mieszkania z pakietem OC gwarantuje, że koszty wyrządzonych przez nas szkód pokryje ubezpieczyciel. OC w polisie mieszkaniowej chroni więc nasz portfel, gdy na przykład zalejemy mieszkanie sąsiada, nasze dzieci wybiją szybę w oknie sąsiadów, czy też nasz pies podrapie lakier na aucie innego mieszkańca (tak, polisa OC może objąć także zwierzęta).

Ubezpieczenie assistance natomiast, nie polega na wypłacie odszkodowania, ale na udzieleniu wsparcia w kłopotliwej sytuacji. Może to być darmowa usługa naprawy uszkodzonego sprzętu AGD, pomoc hydraulika lub elektryka czy nawet medyczna. Oczywiście usługi te posiadają ograniczenia i limity. Zarówno assistance, jak i OC kosztują około 50-80 zł w skali roku.

Na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy należy koniecznie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zawierają one pełne informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz wskazują obowiązki ubezpieczonego. Ich niespełnienie będzie dla ubezpieczyciela podstawą do niewypłacenia odszkodowania. Dlatego też czytajmy je uważnie.

Zostaw komentarz