Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Czy terapia esperalem jest bezpieczna dla pacjenta?

Podziel się

W ostatnich latach coraz więcej osób boryka się z problemem uzależnienia od alkoholu. W Polsce szacuje się, że z tego powodu z terapią uzależnień zetknęło się około 2 milionów osób. Wiele z nich decyduje się na leczenie farmakologiczne, które ma na celu wspomóc proces trzeźwienia i utrzymania abstynencji. Jednym z popularnych leków stosowanych w tego rodzaju terapii jest esperal. Czy jednak terapia esperalem jest rzeczywiście bezpieczna dla pacjenta? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na to pytanie.

Esperal – jak działa?

Esperal, znany również pod nazwą disulfiramu, działa na zasadzie blokowania enzymu aldehyd dehydrogenazy, który odpowiada za metabolizm alkoholu. W praktyce oznacza to, że w przypadku spożycia alkoholu przez osobę przyjmującą esperal dochodzi do gromadzenia się w organizmie aldehydu octowego, co prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych objawów takich jak nudności, wymioty, ból głowy czy uczucie gorąca. Tym samym, esperal sprawia, że spożycie alkoholu staje się nieprzyjemne i odstręczające dla pacjenta.

Dla kogo jest terapia esperalem?

Esperal jest stosowany przede wszystkim u osób uzależnionych od alkoholu, które podejmują próby trzeźwienia i utrzymania abstynencji. Lek ten może być również stosowany jako element terapii zintegrowanej, łączącej leczenie farmakologiczne z psychoterapią czy terapią grupową. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent jest odpowiednim kandydatem do terapii esperalem. Przeciwwskazania do jej stosowania obejmują m.in. ciężkie choroby serca, niewydolność wątroby, schizofrenię czy ciążę.

Terapia esperalem – bezpieczeństwo i skutki uboczne

Ważnym aspektem terapii esperalem jest jej bezpieczeństwo. W większości przypadków lek ten jest dobrze tolerowany przez pacjentów i nie wywołuje poważnych działań niepożądanych. Istnieje jednak kilka potencjalnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem esperalu, takich jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy reakcje alergiczne. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić również poważniejsze komplikacje, takie jak uszkodzenie wątroby, niewydolność serca czy zaburzenia psychiczne. Dlatego przed rozpoczęciem terapii esperalem konieczna jest dokładna diagnoza oraz konsultacja z lekarzem, np. z Kliniki Trzeźwego Człowieka Sono Med, który oceni, czy dany pacjent może stosować ten lek.

Zostaw komentarz