Co wyróżnia specjalistyczne butle gazowe na gazy techniczne?
Podziel się
Bez nich nie byłoby tak popularnych w przemyśle spożywczym napojów gazowanych, mieszanek wykorzystywanych podczas spawania czy napędów urządzeń pneumatycznych. Gazy techniczne, bo o nich mowa, występuję zarówno w formie sprężonej, jak i ciekłej. Mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, a o tak cenne substancje należy odpowiednio dbać, przechowując je i transportując w specjalnych zbiornikach. Co wyróżnia butle na gazy techniczne?
Oznaczenia na butlach gazowych – informacje i kolorystyka
Oznakowanie zbiorników na gazy podlega pewnym regulacjom. I nie ma znaczenia, czy będą to butle gazowe techniczne w Warszawie kupowane czy w jakimkolwiek innym regionie kraju, muszą być na nich umieszczone prawnie wymagane informacje. Co więcej, na pojemnik muszą zostać naniesione w sposób trwały, a to wszystko jest konieczne ze względów bezpieczeństwa.
Butle gazowe powinny posiadać znak wytwórcy, numer fabryczny, pojemność, kompletną nazwę gazu i dodatkowo wzór chemiczny substancji. Na tym jednak lista się nie kończy, a ponadto można zaobserwować oznaczenia kolorystyczne charakterystyczne dla poszczególnych substancji.
Przykładowo tlen techniczny wyróżnia się białą osłoną górnej części zbiornika i niebieską barwą reszty pojemnika, zaś dla acetylenu zarezerwowano odcień kasztanowy. W szarych butlach znajdziemy natomiast dwutlenek węgla, zaś azot wyróżnia się czernią w pobliżu zaworu, a w pozostałej części zbiornik jest szary. Widząc u góry butli czerwień, możemy mieć pewność, że w środku kryje się wodór lub jego mieszaniny.
Oferta gazów sprężonych
Asortyment gazów sprężonych jest szerszy od oferty substancji w formie ciekłej. I dzieli się na gazy czyste oraz mieszanki. Planując nabyć gazy czyste w Warszawie, wybiera się spośród tlenu, dwutlenku węgla, azotu, wodoru, helu, argonu i acetylenu. Większość z tych gazów jest doskonale znana z lekcji chemii i… codziennego życia, bo przecież tworzą skład powietrza, którym oddychamy.