Wpisz aby wyszukać

Motoryzacja

Co wpływa na cenę OC?

Podziel się

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Pomimo tego, że każda ubezpieczalnia oferuje ten sam zakres ochrony, oferty czasami różnią się od siebie w znacznym stopniu. Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Czym kierują się firmy podczas wyliczania składki? Wszystkiego dowiesz się, z tego tekstu.

Stan cywilny

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja, która pozwala ubezpieczycielowi oszacować, do jakich „szaleństw” na drodze jesteś zdolny. Według wszelkich statystyk osoby o uporządkowanym życiu osobistym znacznie rzadziej są sprawcami kolizji i niebezpiecznych zdarzeń. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.gosc.pl/doc/6205995.Stan-cywilny-i-posiadanie-dzieci-a-OC

Wiek

Im młodszy kierowca, tym droższa polisa OC. Wynika to z faktu, że większość zdarzeń jest spowodowanych przez młode osoby, czego dowodem są corocznie publikowane statystyki.

Miejsce zamieszkania

Ubezpieczyciele zbierają dane na temat liczby wypadków w różnych rejonach Polski i na tej podstawie oceniają danego kierowcę. Mieszkańcy dużych miast, w których mamy do czynienia z natężonym ruchem drogowym zapłacą więcej za OC niż osoby poruszające się po mniejszych miejscowościach.

Informacje o samochodzie

Podczas wypełniania formularza informacyjnego ubezpieczyciel poprosi Cię o podanie informacji o pojeździe, który chcesz ubezpieczyć.

Najważniejsze dane, wpływające na cenę polisy to:

  • marka pojazdu,
  • model,
  • rok produkcji,
  • pojemność silnika,
  • numery VIN,
  • przebieg,
  • historia ubezpieczenia.

Zebrane zniżki

To, jak dotychczas jeździłeś i ile razy miałeś wypadek, ma ogromny wpływ na koszt Twojego OC. Musisz pamiętać, że każdy rok bezszkodowej jazdy jest premiowany zniżką na następną polisę. Wielu starszych kierowców może nawet poszczycić się rabatami rzędu 60%. W przypadku młodego kierowcy, który ubezpiecza się pierwszy raz, nie ma mowy o zniżkach. Czy jednak można coś z tym zrobić? Tak, ale będziesz potrzebować do tego bardziej doświadczonego kierowcy, który stanie się współwłaścicielem auta. Dzięki temu będzie mógł skorzystać z zebranych przez niego zniżek.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczyciele obliczają składkę nowego klienta na podstawie pewnego algorytmu z wieloma zmiennymi. Ważną zasadą w kontakcie z towarzystwem jest bycie szczerym. Każde kłamstwo zostanie szybko wykryte przez firmę i możesz zostać obciążony kosztami ponownej kalkulacji polisy. Nie warto też uchylać się od obowiązku wykupienia OC ze względu na dotkliwe kary finansowe zależne od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony.

Zostaw komentarz