Wpisz aby wyszukać

Dom i ogród

Co to są inteligentne domy?

Podziel się

Raczej każdy słyszał już o inteligentnym budownictwie, choć może dokładnie nie wie, o co w tym wszystkim chodzi. Niebawem jednak będzie to zjawisko powszechne, bo od 2021 roku wszystkie nowe domki mają być budowane w oparciu o nowoczesne systemy zarządzania i nowe technologie.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Budowa inteligentnego domu, posiadającego różne rozwiązania technologiczne, ułatwiające życie oraz obniżające zużycie energii elektrycznej, nie jest już wcale aż tak droga. Owszem, na pewno trzeba mocniej uszczuplić swój portfel, ale w dużej części ten wydatek zwróci się wraz z oszczędnościami np. na ogrzewaniu. Przybliżając jeszcze bardziej system inteligentnego budownictwa można powiedzieć, że jest to połączenie kilu działających odrębnie systemów w danym budynku w jedną całość. Co więcej, są one automatycznie zarządzane za pomocą jednej centrali. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na zapanowanie nad różnymi systemami znajdującymi się w budynku- np. nad ogrzewaniem, czy też klimatyzacją.

Co można włączyć w układ inteligentnego domu?

To ty decydujesz o tym, czego chcesz!

Wszystko zależy od funduszy i potrzeb indywidualnych domowników, Wpływ na to, jak będzie wyglądał ich inteligentny dom, mają fundusze oraz indywidualne potrzeby domowników. Nie każda instalacja musi być podłączana do sytemu zarządzania, ale na pewno im więcej się ich znajdzie, tym lepiej. Często można się spotkać z podpięciem pod układ – instalacji elektrycznej, ogrzewania połączonego z rekuperacją, podświetlenia, zraszaczy ogrodu, żaluzji i rolet, alarmu, czy też klimatyzacji. Wszystkim steruje się za pomocą centrali, kilku przycisków i programatora. Po ustawieniu wybranych parametrów można spokojnie zająć się sprzątaniem, czy oddać słodkiemu relaksowi, a w tym czasie inteligentny dom będzie funkcjonował perfekcyjnie.

Duże oszczędności

Jak to możliwe, że można sporo zaoszczędzić na budowie inteligentnego domu? To proste! Światło włącza się wyłącza w zależności od tego, czy ktoś jest w pokoju, czy nie. Nie ma potrzeby wydawania dużych pieniędzy na okablowanie, bo system inteligentnego domu działa bezprzewodowo. Sterowanie światłem, to nie tylko zalety, przekładające się na rodzinny budżet, ale też możliwość wyczarowania niezwykłego nastroju. Wystarczy jeden gest ręką, aby stworzyć niesamowitą atmosferę, np. podświetlić stolik kawowy.

Druga ważna sprawa, to ogrzewanie. Nie ma sensu tracić pieniędzy na ogrzewanie pustych pomieszczeń. Tam, gdzie jest taka potrzeba, tam temperatura zostaje podwyższona. Nigdzie więcej! W miejscach pustych temperatura jest zawsze minimalizowana, czyli oszczędzasz na ogrzewaniu dużo, szczególnie wtedy, gdy w domu jest więcej pomieszczeń.

Inteligentny dom, to taki dom, który zna ciebie dokładnie i dopasuje się do twoich potrzeb w stu procentach. Innymi słowy – to system ekonomiczny, prosty i niezastąpiony! Dla każdego!

Zostaw komentarz