Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Co to jest astygmatyzm?

Podziel się

Astygmatyzm jest związany z zaburzeniem refrakcji, co w praktyce powoduje zniekształcenie pola widzenia. Jak się objawia ta wada wzroku i w jaki sposób się ją koryguje? Podpowiadamy.

Czym jest astygmatyzm?

Niezborność (najczęściej) rogówkowa, czyli właśnie astygmatyzm to wada, w wyniku której dochodzi do zaburzenia widzenia, za co odpowiada brak osi obrotowej rogówki . Przez to niemożliwe jest utworzenie punktowego obrazu na siatkówce z uwagi na to, że pojawiają się znaczące różnice mocy dla różnych przekrojów układu optycznego oka. Bardzo często wada ta występuje razem z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością.

Istnieją różne rodzaje astygmatyzmu, a wśród najczęściej diagnozowanych wymieniany jest astygmatyzm regularny. Może być zdiagnozowany w trzech formach – regularny prosty, regularny odwrotny oraz regularny skośny. Wśród klasyfikacji klinicznej wymienia się: astygmatyzm krótkowzroczny zwykły, astygmatyzm krótkowzroczny złożony, astygmatyzm nadwzroczny zwykły, astygmatyzm nadwzroczny złożony, astygmatyzm mieszany. Zaglądając do literatury medycznej można znaleźć w niej także: astygmatyzm rogówkowy, soczewkowy i mieszany.

Objawy i przyczyny astygmatyzmu

Do tej pory nie zbadano przyczyny astygmatyzmu, która mogłaby jasno wskazywać na to, że to właśnie ona na pewno odpowiada za jego występowanie. Zbadano jednak i potwierdzono, że jest to wada dziedziczona. Powierzchnia oka (rogówka) u osób z astygmatyzmem albo soczewka tuż za nią ma nieregularny kształt. Taka kolej rzeczy powoduje to, że rozproszone światło, które wpada do oka nie skupia się na siatkówce prawidłowo. W konsekwencji obraz jaki widzi osoba staje się rozmyty. Wśród przyczyn, jakie powoduje także astygmatyzm wymienia się również stożek rogówki (na skutek schorzenia przybiera ona kształt stożka).

Jakie są objawy astygmatyzmu i jak się go leczy

Jeśli nie zdiagnozujemy u siebie w porę astygmatyzmu i nie przystąpimy do jego korekcji , wówczas jesteśmy narażeni na pojawienie się objawów astenopijnych, które są związane zarówno z uczuciem zmęczenia oczu, jak również pracą wzrokową. Należy wymienić wśród nich takie jak na przykład: napięcie w okolicy gałek ocznych, widzenie jak za mgłą, problem z widzeniem (zamazany obraz) zarówno z bliska jak i daleka, bóle oczu, bóle głowy, tarcie oczu, mylenie liter, szybkie zmęczenie podczas czytania.

Nie można bagatelizować wspomnianych czynników i jak najszybciej należy udać się na badania kontrolne. Można je wykonać w salonie optycznym, na przykład Twoje Soczewki. Bardzo ważne jest następnie to, aby rozpocząć korekcję , dobrać odpowiednie okulary lub soczewki, aby nie dopuścić do rozwijania się tej wady wzroku. Takie działanie, poza tym mocno wpłynie na nasz komfort codzienny związany z ostrością widzenia, jak również samopoczuciem.

Zostaw komentarz