Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Cechy charakterystyczne obrazów marynistycznych

Podziel się

Malarstwo marynistyczne swego czasu było bardzo popularne. Na obrazach przedstawiane są przede wszystkim krajobrazy morskie wraz z łodziami, portami, okrętami. Bardzo często obrazy marynistyczne prezentują także sceny batalistyczne na morzu.

Rozwój malarstwa marynistycznego

Pierwszy obrazy marynistyczne powstały w średniowieczu, kiedy morze było przedstawiane w wielu scenach religijnych. Motyw ten stosowany był także w średniowieczu oraz renesansie. Od XVI wieku powstawały już typowe panoramiczne krajobrazy, na których prezentowała była głębia mórz i oceanów. Tak naprawdę jednak marynistyka rozwinęła się w XVII wieku, szczególnie tam, gdzie sceneria kraju była wypełniona właśnie morzem. Dlatego najsilniejszy rozwój malarstwa marynistycznego miał miejsce w Holandii, Anglii, Francji, a także we Włoszech. Mniejszy rozkwit tego gatunku malarstwa miał miejsce w Polsce. Malował te obrazy głównie Adam Werka i Henryk Zych. W XVII wieku malowano przede wszystkim sceny batalistyczne mające miejsce na morzu. Z czasem popularne stały się krajobrazy morskie, w których prezentowana była realistyczna natura.

Wpływ malarstwa marynistycznego na rozwój sztuki

Krajobrazy morskie najbardziej wpłynęły na rozwój impresjonizmu oraz postimpresjonizmu.

Współczesne obrazy marynistyczne

Charakterystyczną cechą współczesnych obrazów marynistycznych jest nawiązanie do stylu impresjonistycznego. Główną rolę na tych obrazach odgrywa gra świateł, kolory, a także poświata. Na obrazach wytwarzana jest tajemniczość, a także liczne niedopowiedzenia. Wszystko to sprawia, że w osobie oglądającej obraz narastają skrajne emocje i przemyślenia. Ponadto, obrazy marynistyczne dają również szerokie pole do interpretacji, co jest w nich najlepsze. Dla wielu artystów tworzących marynistyczne obrazy morze jest czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Jest to przestrzeń pozwalająca na tworzenie różnych scen, a także na tyle różnorodna, że każdy obraz może być inny od poprzedniego. Dzięki temu artysta może się rozwijać.

Zostaw komentarz