Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Catering dla szkół – jakie standardy powinien spełniać?

Podziel się

Obecność zaplecza gastronomicznego w placówce edukacyjnej wiąże się z kosztami, na które większość szkół nie może sobie pozwolić. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest zlecanie dostaw posiłków firmom zewnętrznym. Niestety, ze względu na ilość przedsiębiorców oferujących to rozwiązanie, ciężko się zdecydować. Jak wybrać catering, który sprosta oczekiwaniom dzieci? Który spełni wymagania potrzeb odżywczych młodych osób?

Żywność nisko przetworzona

Pierwszym najważniejszym standardem szkolnym, którego powinni przestrzegać dostawcy żywności, jest przygotowywanie posiłków nisko przetworzonych, tak jak robi to np. catering dla szkół w Sosnowcu. Jedzenie o krótkim terminie przydatności do spożycia jest zazwyczaj jedzeniem mniej kalorycznym, o optymalnej zawartości składników odżywczych. Produkty, które nadają się do zjedzenia nawet po upłynięciu miesiąca od ich kupna, zawierają w sobie duże ilości cukru oraz soli, których nadmiar w młodym organizmie może wiązać się z nieprzyjemnymi następstwami.

Żywność przetworzona traci w procesie zarówno składniki odżywcze, jak i witaminy. Ponadto może wywoływać reakcje alergiczne, będące zagrożeniem dla dzieci. Co innego pożywienie poddane małej liczbie obróbek. Jest bogate w makroskładniki, smaczne i co najważniejsze – bezpieczne do spożycia, bo nie zawiera np. dodatków w postaci barwników i substancji konserwujących.

Catering szkolny – tylko sprawdzeni dostawcy

Wybierając zleceniobiorcę, a szczególnie firmę cateringową dla przedszkoli (ten okres rozwoju jest najważniejszy w życiu dziecka), należy wybierać sprawdzonych dostawców. To znaczy tych, którzy mogą pochwalić się dobrymi opiniami i przygotowującymi swój jadłospis zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Warto sprawdzić też, czy kierują się wytycznymi stworzonymi przez Instytut Matki i Dziecka. W przypadku tak wymagających klientów, jakimi są osoby młode, odradza się składania zamówień w miejscach niebudzących zaufania.

Zostaw komentarz