Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Sposoby na kinetozę, potocznie nazywaną chorobą lokomocyjną

Podziel się

W dzisiejszych czasach kinetoza, potocznie nazywana chorobą lokomocyjną, dotyka wielu ludzi. Choć zazwyczaj cierpią na nią dzieci, to niestety badania pokazują, że co dziesiąty dorosły z niej nie wyrasta. Bóle głowy, wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem to najczęstsze objawy kinetozy, które pojawiają się podczas przemieszczania się różnymi środkami lokomocji np. samochodem, autobusem, tramwajem, statkiem czy samolotem. Te wszystkie objawy spowodowane są wstrząsami, kołysaniem, turbulencjami. Na szczęście współczesna medycyna wie, jak sobie z nimi radzić. O tym poniżej.

Miejsce ma znaczenie! Wybierz właściwe

Przy kinetozie wybór miejsca ma ogromne znaczenie. Podróżując samochodem, najlepiej usiąść obok kierowcy, w pociągu czy autobusie ważne, aby być zwróconym przodem do kierunku jazdy, w samolocie najlepsze będzie miejsce na wysokości skrzydeł, a na statku dobrze jeśli wybierzmy koję w kabinie usytuowanej w środkowej części kadłuba. W każdym z tych środków lokomocji powinno się przyjąć pozycję półleżącą lub po prostu leżeć na wznak z podpartą głową. Ważny jest również stały dostęp do świeżego powietrza.

Rozmowa i lekki posiłek!

Osoby lubiące czytać, o książce podczas podróży mogą zapomnieć. Czytanie, w wyniku przeskakujących liter, wywoła i nasili objawy kinetozy. Najlepiej skupić się na rozmowie z osobą siedzącą obok lub słuchać muzyki. Nie warto też patrzeć w jeden punkt, bo to może doprowadzić do nudności, a w konsekwencji spowodować wymioty. Właściwym wyjściem będzie obserwowanie widoków w oddali. I co ważne, przed podróżą nie wolno się przejadać. Warto zjeść lekki posiłek i zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów, które mogą być przyczyną rewolucji w żołądku.

Farmakologiczne leczenie kinetozy

Jeśli wszystkie sposoby walki z chorobą lokomocyjną zawiodą, warto sięgnąć po leki. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych jest Aviomarin. Niestety, nie można go podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia i należy pamiętać, aby go przyjąć co najmniej godzinę przed podróżą. Oprócz tabletek, dość popularną metodą walki z kinetozą są opaski oraz plastry. Opaski działają na zasadzie akupresury. W przeciwieństwie do wielu środków farmakologicznych mogą być bezpiecznie stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Na podobnej zasadzie, co opaski, działają plastry np. Transway, które poprzez ciągły masaż odpowiedniego punktu na nadgarstkach, przeciwdziałają występowaniu objawów choroby lokomocyjnej. Masaż działa na punkt akupunkturowy, odpowiedzialny, według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej, za przeciwdziałanie i leczenie nudności oraz wymiotów, podobnie jak igła do akupunktury, ale bez jakiegokolwiek podrażnienia skóry i bez bólu. Zaletą plastrów jest to, że nie mają żadnych skutków ubocznych i mogą być stosowane przez osoby przewlekle chore np. na cukrzycę czy nadciśnienie.

Zostaw komentarz