Wpisz aby wyszukać

Aktualności

Najlepsi polscy skoczkowie

Podziel się

Skoki Narciarskie, od kilkunastu lat gromadzą przed telewizorami miliony Polaków. Ich popularność w naszym kraju  jest tak duża, że Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła na stałe dopisać zawody w Wiśle do harmonogramu Pucharu Świata, a każdy szanujący się polski bukmacher ma w swojej ofercie zakłady na skoki narciarskie. O ile nie możemy się popisać zwycięstwami na miarę Niemców czy Norwegów, mamy w swojej historii skoków narciarskich jednostki wybitne:

Stanisław Marusarz (1913 – 1993)

„Dziadek” z Zakopanego to prawdziwa legenda. Choć nigdy nie zdobył medalu olimpijskiego ani tytułu mistrza świata („jedynie” tytuł wicemistrza), nieumieszczenie go na zaszczytnej liście najlepszych polskich skoczków byłoby wielkim nieporozumieniem. Stanisław Marusarz był wybitnym sportowcem, który święcił triumfy nie tylko na skoczni ale także w kombinacji norweskiej oraz narciarstwie alpejskim. Szczyt jego kariery przypadł na okres II Wojny Światowej. Dwa razy skazano go na śmierć. Po wojnie wrócił do Zakopanego i czynnego sportu, wielokrotnie zdobywając złote medale Mistrzostw Polski. Dwukrotnie przypadł mu zaszczyt niesienia flagi narodowej w trakcie zimowych olimpiad. Był wybitną postacią zimowych sportów, którego wszyscy lubili i szanowali. W 1966 roku (już po zakończeniu kariery) zaproszono go do GaPa na otwarcie Turnieju Czterech Skoczni. Wpadł wówczas na szalony pomysł by w garniturze wykonać skok. Tak się stało, w wieku 53 lat skoczył na odległość 66 metrów, co spotkało się z entuzjazmem kibiców i pozostałych skoczków. Zmarł w 1993 roku na zawał serca.

Orzeł z Wisły

Urodzony w 1977 roku, niezwykle skromny i piekielnie utalentowany Adam Małysz to spiritus movens narodowej fascynacji skokami narciarskim. „Małyszomania” wybuchła w 2001 roku. Wtedy to mało znany skoczek z Wisły po raz pierwszy wygrał generalną klasyfikację Pucharu Świata. Co więcej, jako pierwszy skoczek w historii, dzierżył zwycięstwo przez 3 kolejne sezony. Na swoim koncie ma 4 medale olimpijskie, 6 medali mistrzostw świata (w tym 4 złote). Czterokrotnie zdobywał Kryształową Kulę, triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, zwyciężył w 39 konkursów Pucharu Świata. Ale to nie wszystko. Lista jego sportowych osiągnięć jest znacznie dłuższa, wliczając w to Mistrzostwa Polski oraz Letnie GP.

Karierę zakończył w 2011 roku w Planicy, gdzie zajął 3 miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanął wtedy Kamil Stoch, co zostało odebrane jako symboliczna zmiana warty. Adam Małysz jest żywą legendą, który przez kilkanaście lat swojej kariery sportowej dawał kibicom wiele radości, czego najlepszym dowodem jest fakt, że czterokrotnie zostawał Sportowcem Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Po zakończeniu kariery skoczka, zajął się swoją drugą wielką pasją – rajdami. Na chwilę obecną Małysz jest dyrektorem/koordynatorem kadry narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Skoczek z Zębu

Kamil Stoch, rocznik 1987 został okrzyknięty przez media i kibiców następcą Adama Małysza. Ten niezwykle sympatyczny, skromny i lubiany przez kibiców i innych zawodników sportowiec ma na swoim koncie 4 medale olimpijskie (w tym 3 złote), Mistrzostwo Świata (indywidualnie i drużynowo) oraz dwa triumfy w Turnieju Czterech Skoczni, gdzie jako drugi skoczek w historii (po Svenie Hannawaldzie) zwyciężył w czterech konkursach jednego turnieju. Do tego dwa razy zwyciężał w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Ten niespełna 32 letni zawodnik nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dalej jest czynnym skoczkiem, który utrzymuje się czołówce najlepszych skoczków świata, a jego karta sportowych osiągnięć jest na bieżąco uaktualniana.