Wpisz aby wyszukać

Uroda i Zdrowie

Czy istnieją cudowne sposoby na uleczenie raka?

Podziel się

Rak to choroba, która budzi strach w populacji. Obecnie jesteśmy bombardowani newsami na temat częstotliwości występowania raka, wzrostów zapadalności oraz wysokiej śmiertelności. Czy rak zawsze oznacza wyrok, czy można z niego wyjść i czy pestki moreli lub witamina C realnie działają na raka?

Dlaczego ciężko leczy się nam raka?

Do trzech standardowych metod leczenia raka należy zaliczyć:

  • chirurgię,
  • chemioterapię,
  • radioterapię.

Są to standardowo wykorzystywane metody leczenia raka – tzw. metody konwencjonalne. Chirurgia jest najskuteczniejszym sposobem leczenia chorób nowotworowych – nie znajduje jednak ona zastosowania we wszystkich nowotworach, nie jest skuteczna przy wysokim zaawansowaniu oraz obecności przerzutów. Chemioterapia coraz mocniej jest krytykowana – głównie ze względu na działania niepożądane oraz niewysoką skuteczność w niektórych nowotworach. Radioterapia jest coraz lepsza – leczenie jest celowane i bezpieczne, jednak nie gwarantuje wcale wyleczenia. Dlatego też ludzie sięgają po inne mechanizmy walki z rakiem – między innymi amygdalinę, którą zawierają pestki moreli, witaminę C oraz silne substancje utleniające. Czy te terapie mają sens?

Czy pestki moreli wyleczą naszego raka?

Ciężko jest orzec – amygdalina in vitro rzeczywiście działa dobrze na komórki nowotworowe – szczególnie, że uwalnia ona cyjanowodór, którego nie potrafią unieszkodliwiać komórki raka. W zdrowych komórkach cyjanowodór usuwa rodanaza – zatrucie jest więc mało prawdopodobne. Niestety, ale testy kliniczne nie udowodniły jednoznacznie skuteczności zastosowania dużych ilości amygdaliny, a więc witaminy B17. Pestki moreli mogą być wsparciem terapii, ale tylko w sytuacji, gdy stosowana jest jednocześnie terapia konwencjonalna, a samo leczenie alternatywne nie wchodzi w interakcje ze standardowo stosowanymi lekami. O wiele lepiej jest ukierunkować swoje nadzieję w stronę leków biologicznych – tzw. przeciwciał monoklonalnych, które skutecznie ograniczają aktywność i rozwój komórek nowotworowych. Wciąż są to bardzo drogie leki, ale możliwe że w perspektywie kilkunastu lat staną się popularne. Na razie wysiłki ukierunkujmy w stronę zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i niepalenia tytoniu – potem w kierunku badań przesiewowych i aktywnej profilaktyki przeciwnowotworowej. To pozwoli poradzić sobie ze schorzeniami onkologicznymi!

Wcześniejszy artykuł

Zostaw komentarz